vyhodnekurzy.cz

DCC: Usnadnění směny peněz nebo past na klienty?

bankomat

DCC (Dynamic Currency Conversion) je služba umožňující vlastníkům bankovních účtů platit kartou v zahraničí (včetně internetových nákupů) ve své vlastní měně. Při placení tedy vidíte celkovou částku přímo v korunách. I když se to může zdát výhodné, ve skutečnosti tomu tak rozhodně není. Pokud si v cizině nebo na zahraničním e-shopu vyberete platbu pomocí DCC ve své měně, obchodník nebo jeho banka použije svůj směnný kurz k přepočtu peněz. Tento kurz bývá většinou nevýhodný a můžete tak zaplatit o několik procent navíc, výjimkou není ani 10% přirážka.

Pokud tedy chcete ušetřit peníze při placení kartou nebo výběrem hotovosti v zahraničí, doporučujeme vám volit platbu v místní měně a DCC se úplně vyhnout

Pokud si přejete platit v zahraničí a chcete si být jisti, že nebudete platit více, než je nutné, zvolte platbu bez okamžité směny. Jednoduše neplaťte částku přepočtenou na koruny, ale zvolte částku v cizí měně (v měně státu kde platíte), banka vám pak nabídne svůj výhodnější směnný kurz.

Ministerstvo financí České republiky před DCC službou již také varovalo a doporučuje službu zpravidla odmítnout. Některé české banky dokonce už nabízejí svým klientům možnost službu DCC v internetovém bankovnictví zablokovat.

výběr z bankomatu

Je důležité mít na paměti, že DCC je volitelná služba a máte právo ji odmítnout

Někteří obchodníci nebo bankomaty se však mohou snažit vás na využití této možnosti navést nebo dokonce k ní přesvědčit. Buďte tedy pozorní a pečlivě si prohlédněte informace na displeji terminálu nebo bankomatu, abyste se vyhnuli nežádoucím poplatkům a nepříjemným překvapením. Pokud platíte za služby nebo zboží v internetovém obchodě, je nejbezpečnější variantou vybrat platbu převodem. Jednak získáte čas si všechno v klidu ověřit a především to bývá zpravidla nejlevnější varianta. U seriózních poskytovatelů zahraničních plateb v tu chvíli vidíte, jaký máte k dispozici aktuální kurz a vyhnete se tak i dalším poplatkům. Pokud si chcete porovnat podmínky u poskytovatelů zahraničních plateb využijte srovnávač kurzů.